Něco o gazelách Thomsonových

8. listopadu 2007 v 13:12 | Kachorra77 |  Gazely♥♥♥
Je rozšířena ve východní Africe, ve střední, jižní a jihozápadní Keni a Tanzánii. Žije na travnatých pláních

Fyzický popis

Je to menší druh gazely. Její tělo je štíhlé a je hbitá a rychlá.Samci mají větší a silnější rohy lyrovitého tvaru, samice mají malé růžky. Srst je krátká a tmavší než u gazely Grantovy, s kterou jsou si na větší vzdálenost podobné. Má zlatohnědé až červenohědé zbarvení, na bocích mají obě pohlaví tmavě hnědé až černé pruhy. Břicho a vnitřní strana nohou, jsou bílé. Bílá barva nepřechází přes kořen ocasu. Na horní straně čenichu má podélný černý pruh a kolem očí bílé kroužky navazující na bílé pásy po stranách čenichu.

Chování

Gazely Thomsonovy žijí ve stádech, která můžou mít 200 členů, ale v případě migrace i několik tisíc jednotlivců. Samci jsou silně teritoriální. Tato gazela je často lovena predátory.

Potrava

Gazela Thomsonova spásá z 90% převážně nízkou trávu. Preferuje svěží a zelenou trávu a na rozdíl od gazely Grantovy, je i více závislá na pravidelném pití.

Rozmnožování

Samci si mezi sebou vybojují teritoria a ty pak hájí a hlídají před ostatními samci. Samec bez teritoria většinou nemá nárok na samice, které si vybírají samce s územím a s nimi se pak i páří. Boje bývají tvrdé, samci zpočátku sílu pouze demonstrují, ale nemají vůbec daleko ke skutečnému boji, kdy do sebe soupeři bijí hlavami. Denně bojují, aby si udrželi svoje území. Před samotným pářením je období námluv, které může trvat mezitím 5 a 45 minut. Během této doby samec honí samici než mu samice povolí spojit se s ní. Samice může mít mládě i 2x ročně. Při porodu je samice s mládětem sama a připojí se ke stádu po přibližně 3-4 dnech. Mládě je schopné několik minut po porodu běhat. Odstavuje ho ve 4 měsících.

Způsoby komunikace

hlasová:
čichová:
tělesná:

Ohrožení a ochrana

Je zapsána v červené knize IUCN v kategorii: nižší riziko-LOWER RISK (LR), stupeň (cd). Maso gazely je zdrojem potravy pro domorodce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kachorra77 kachorra77 | 8. listopadu 2007 v 14:49 | Reagovat

mají divný zvyky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama